NFT Road Trip to Eesti & SMASH 8-14.7-10

Valvojat: B1200, John, Bomber#1, ESKIL, Kimmo, ZX-14R, Bomber Magazine, LEQ, btseppo

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

NFT Road Trip to Eesti & SMASH 8-14.7-10

Viesti Kirjoittaja serious-sam » Ke Heinä 21, 2010 1:08 am

No niin... Mistähän sitä tarinan kerronnan aloittaisi, juttua olisi vaikka kuinka, kunhan vaan jaksan kirjoittaa :) Tarinan viihtyvyys arvo onkin sitten jokaisen lukijan omalla vastuulla :P
Toimitus EI ota vastuuta kirjoitushäröistä, EIKÄ aio oikolukea tarinaa :deal:

Joka tapauksessa, tämän vuoden reissun suunnittelu alkoi käytännössä jo heti erittäin onnistuneen viime vuoden reissun jälkeen. Koska viime vuonna tuli sitten tämä koto Suomi kierrettyä aika onnistuneesti lähes puoleen väliin asti läpi, oli ajatuksena heti alkuun se että mennään johonkin muualle. Kuinka ollakaan olin itse ajatellut jo -09 mennä tuonne Viron puolelle katsastamaan tuon Smash-tapahtuman ja kun se ei sitten aikataulullisesti onnistunutkaan, niin tästä se ajatus sitten lähti:
Viikko ympäri viroa ja samalla keikalla tonne smashiin :drin:

Laitettiin sitten hyvissä ajoin juttua foorumille, jotta kaikki mukaan haluavat saa sitten sen lähtemis mahdollisuuden... Yllättäen aika moinen lauma viime vuoden reissun jälkimainingeissa "varmoja" lähtijöitä jäi sitten kyydistä pois :P
Noh, nämähän perustuu puhtaasti siihen omaan haluun ja intoon lähteä, joten odotettavissa oli jokatapauksessa ratkiriemukasta meininkiä.
Lähtijöitä tuli sitten kaikkiaan 16kpl ja viime vuoden reissulta mukana oli yhtä miestä lukuunottamatta kaikki!
Tähän alkuun jo voi sanoa, että TE OLETTE KOKO SAKKI MAHTAVIA TYYPPEJÄ, IITIN MIES NIIIIIIN TYKKÄÄ TEISTÄ KAIKISTA!!!! :hearton:

Laitetaas sitten turha paskan jauhanta pois ja vähän itse meininkiin :firing:

Päev ja öö neljapäev number 1

Aamulla kello soimassa klo.6:00, hiukan perhosia vatsassa... Tänään sitä lähdetään :firing:
Kama tsekkaus varmaan kymmeneen kertaan, jotta kaikki tarvittavat paperit yms. ovat matkassa... Oli kumminkin kaikki matkavaraukset ja muut mulla... Noh matkaan vaan ja tapaamaan Nastolan ukot tohon 30km päähän abc:lle.
Kuva
Saukki lähti siitä sitten tykittämään tolla huolto vitolla vähän aiemmin, ei nimittäin lasti päällä juuri yli sataa kulkenut toi vito :D
Reissumiehet mopojen selkään ja seuraavaan sovittuun treffipaikkaan eli Mäntsälän Tuuliruusuun treffamaan 4kpl lisää taistelutovereita... Tänne päästyämme paikalla olikin peräti 1kpl ukkoja eli J-beam. Hetken oli allekirjoittanutkin että WTF :freak: Mutta siiinä se sitten selvisi että toveri kossun pianon herkkä soitin koneisto olikin lauennut h-hetkellä kotitalliin ja rale oli menossa sitä hitsailemaan. Aikaa onneksi oli vaikka kuinka, niin sovittiin että ajavat sitten suoraan satamaan.
Sen että saatiin kahvikupit eteen, saatiinkin ensimmäinen "kosketus" virkavallan kanssa. Terassilta katseltiin kun prätkäpoliisi ajeli meidän parkissa olevien pyörien ohi ja "ovelana" kaverina meni kyttäilemään rekkaparkkiin rekkojen taakse :upto:
Matkaan oli lähdettävä, joten ajateltiin että pysäyttää jos pysäyttää... Sen verran joutui nöyrtymään, että jouduin laittamaan omaan pyörään "neitseellisen" (kyllä, pyörä ollut jo useamman vuoden ja orkkiskilpi ei IKINÄ kiinni :D ) kilven hätäisesti kiinni.
Kuva
Satamassa sitten treffattiin loput urhoolliset matkaan lähtijät ja sillä välin kun mä menin selvittelemään lippuja, jätkät fiilisteli tossa hiukan ennen check in:iä
Kuva
Sieltä se xprs sitten samalla saapui ihan kuin meille tilattuna :D
Kuva
Mopot sisään laivaan ja siihenhän ne asettui sulassa sovussa vähän enemmän touring henkistenkin mopojen kanssa
Kuva
Kuka muuten väitää että touring bmw kuskit olisi tosikkoja :D
Halusivat oikein itse että heidän touring vessan päällä otetaan kuvia :D
Kuva
Matka tolla xprs:llä kestää sen reilut pari tuntia ja kun keli suosi, niin tää pummilauma makasi kannen käytävällä
Kuva
Tallinnaan päästyämme otettiin mielettömän pitkä n.900metrin siirtymä ekan yön hotellille
Kuva
Mopot hotellin eteen siistiin riviin parkkiin, on muuten bussipaikkoja mutta ei ne meitä poiskaan siitä häätänyt :lol:
Kuva
Hotelli buukkaukset sen jälkeen selviksi ja soittelin tolle "illan isännälle" Gertille. Tämä ilmoitti pääsevänsä 18.00 aikaan duunista ja käyvänsä vaihtamassa kotona prätkän alle ja tulee siihen meitin hotellille. Tarkoituksena oli siis käydä tuon Gertin kanssa syömässä ja ajelemassa sellainen pieni muotoinen Tallinna Sightseeing :)
Joskus sitten varmaan puoli 8 nurkilla toi gert tuli tuohon hotellille ja siinä sitten sellaisen nopean tutustumisen jälkeen lähdettiin koko joukolla liikenteeseen ja ajelemaan ton gertin suosittelemaan ruokapaikkaan. Matkaa tonne ruokapaikkaan kertyi varmaankin joku 20km, mutta ite paikka oli kyllä mahtava ja ei ollut ruuassa/hinnassakaan mitään valittamista :cheers:
Kuva
Kuva
Lahjoitettiin tottakai Gertille & Paganad kerholle touring paidat ja pitihän se päälle laittaa, että ei erotu joukosta :P
Kuva
Kun tuli laskun maksun aika, mietittiin että kuka maksaa?
Perkele, viime vuonna HONDA-mies kiskoi kuivia sukkia muovipussien kera jalkaan, joten maksaja on selvä :D
Jaa, että onko honda-miehellä tota rahan paskaa :D
Kuva
Hauskana juttuna tuolla ruokapaikan seinässä oli tollanen hd-park only kyltti, mistä sitten irtosi heti kuva idea:
Kuva
Hyvin nautitun aterian jälkeen olikin mukava lähteä jatkamaan ajelua... Allekirjoittaneen Z6 repesi pa****si jo muutaman powerin jälkeen, joten ajaminen noilla viron suhteellisen rajuilla teillä muuttui vähintäänkin haastavaksi... Orculla alkoi kytkin vit******aan jossain välissä ja kun itse tsekkailin tota letkan perää koko ajan, huomasinkin sitten muutaman kymmenen kilsan ajelun jälkeen osan letkasta olevan seis. Siihen ihmettemään jotta mitäs nyt?
No voi perkele, äärimmilleen täydelliseen sointiin viritetyn pianon todella herkkä 544hz ylennetty-C kosketin oli lauennut taas :eek:
Korjaus ei ehkä ollut esteettisesti se kaunein mahdollinen, mutta kyllä se taas toimi :D
Kuva
Matka jatkui ja seuraavan kohteena päästiin vierailemaan tuolla MK Paganad:in tallilla. Talli sijaitsee tosiaan Viron puolustusvoimien alueella ja sinne ei ilman kutsua ole mahdollisuuksia päästä.
Kuva
"Hauska" kyltti tallin ovessa, edellen arvoitus mitä tossa kaikkiaan lukee... Älä "jotain" Tappaa!
Kuva
Nämä kaverit on kaikki jollain tavalla puolustusvoimien kanssa tekemisisissä ja käyvät sitten jossain venäjän rajalla maasto-autoilemassakin ja sieltä ovat löytäneet kaikennäköistä sodassa ollutta tavaraa. Näistä löydöistä mm.muutama rajun näköinen reikiä täynnä oleva kypärä oli tuolla hyllyllä, voi arvata että siihen on päättynyt jonkun sota.
Nämä olivat viimeisellä reissulla löytyneitä
Kuva
Mitähän ihmeellistä siellä pressun alla oikein on?
KuvaTänne tallille tullessa alkoi sitten tuo epäonninen kosketussoitin reistaamaan oikein kunnolla ja lopulta jouduttiin täällä työntämään se huoltoauton kyytiin odottelemaan seuraavaa päivää.
Kun sitten päästiin takaisin hotellille oli kello jo n.24:00 ja hotellilla nopea kamojen vaihto ja eikun tallinnan yö-elämään :cool:
Siellä se sitten yö meni kenellä mihinkin asti, ekat oli tullut hotellille 3 maissa ja viimeiset tuli suoraan aamupalalle :D

Tuleb jätkata :wavey:
Viimeksi muokannut serious-sam, Ti Elo 10, 2010 1:18 pm. Yhteensä muokattu 6 kertaa.

Avatar
Laiskiainen
Viestit: 909
Liittynyt: Ti Kesä 10, 2008 12:00 am
Paikkakunta: Maailman rouhein Honda

Viesti Kirjoittaja Laiskiainen » Ke Heinä 21, 2010 8:54 am

:firing:

Mä laittaisin aplodihymiön, jos sellanen löytyis.

Hyvää settiä :D
Kanada

Avatar
kopebe
Viestit: 555
Liittynyt: To Kesä 26, 2008 12:00 am
Paikkakunta: honda

Viesti Kirjoittaja kopebe » Ke Heinä 21, 2010 10:44 am

:hearton:

Tää ajaa varmaan saman asian!

Avatar
Hane
Viestit: 1430
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 12:00 am
Paikkakunta: Dösä

Viesti Kirjoittaja Hane » Ke Heinä 21, 2010 11:06 am

Laiskiainen kirjoitti:Mä laittaisin aplodihymiön, jos sellanen löytyis.
Kuva

Tuo HD-parking only kuva ei näy :(

Tulee loisto stoori vakava-samilta !
Kuva

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

Viesti Kirjoittaja serious-sam » Ke Heinä 21, 2010 11:35 am

Hane kirjoitti: Tuo HD-parking only kuva ei näy :(
Joo, huomasin saman ainakin chromella... Se kuva oli tuolta no fuelin galleriasta... Nyt pitäisi toimia, kun kopsasin sen tonne omaan photobuckettiin :)

Stoori jatkuu illalla kun saan taas kunnon kirjoitus inspiraation :D

Avatar
DeadBmies
Viestit: 942
Liittynyt: Ti Loka 02, 2007 12:00 am
Paikkakunta: Yammu ja sen Sukisuki

Viesti Kirjoittaja DeadBmies » Ke Heinä 21, 2010 12:02 pm

Se on kyllä tosiaan niin että kuvat kertoo enemmän ku biljoona sanaa. Niinkuin juuri tuo bemmin koe istuminen ja hd-kyltin hoksaaminen niin ei kyllä melkeen sanat riitä kuvailemaan näitä.. :D
Tää on kyllä taas kerran ihan paras matka stoori. Minä ku en kirjoja lue niin lueskelen sitten tätä ja katselen kuvia ensi talvena. :wavey:
Prkl, ku osaiski jotain joskus..!"

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

Viesti Kirjoittaja serious-sam » To Heinä 22, 2010 1:14 pm

Päevad kaks kolm neli. Reede, laupäev, pühapäev in Rutja&SMASH

Jees, kovan TO-PE yön jälkeen oli tarkoitus sitten lähteä perjantain aikana ajelemaan kohti Rutjaa ja tota Smash-tapahtumaa. Joku oli silloin torstaina muka muka katsonut, että hotelli huoneiden luovutus on vasta klo.15:00, joten oltiin siinä uskossa että aikaa on kivasti tuohon toipumiseen.
Oltiin sitten vanhassa kaupungissa muutaman toverin kanssa kävelemässä, kun j-beam soitteli joskus puoli yhden aikaan, jotta huoneiden luovutus onkin ollut jo 12:00 :eek:
No melkein meinas tulla hoppu saada kaikki kiinni ja sanaa liikkeelle :D
Jatkettiin silti pientä kaupunkikierrosta ja otettiin muutama maisema kuvakin
Kuva
Kuva
Ja pakollinen posekuva :D
Kuva
Hotellille päästyä täytyi mennä respaan selvittämään ja kyselemään, jotta selvitäänkö kumminkin ilman lisämaksua. Onneksi henkilökunta ymmärsi tilanteen ja sanoivat vielä ettei ole ensimmäinen kerta kun joku erehtyy ja katsoo heidän seinillä olevista lisä-yö mainoksista ton luovutus-ajan väärin.

Pikku hiljaa sitä sakkia sitten valui sieltä huoneista tohon hotellin aulaan. Pimeä kuva, mutta pimeitä on jätkätkin :lol:
Kuva
Lopultakin kaikki valmiina ja heti siihen hotellin viereen tankkaamaan. Kävin tossa kesäkuun alussa Tallinnassa käntymässä ja ostin heräteostoksena tollasen kromikuulan, joten siinähän se sitten oli letkaa vedettävä :P
Kuva
Samalla vähän huolto-auton tankkiin/läniköihin lisää ainetta.
Tän kuvan jälkeen tonne muuten vielä ängettiin joku 10 lavaa olutta/lonkeroa :D
Kuva
Voiko Tallinnasta poistua ilman käymistä super-alkossa?
Kuva
Ei kun matkaan ja tällä kertaa perinteistä poiketen eka "ruoka"tankkaus mäkkärin sijaan olikin hesessä :D
Kossu hyppäsi sitten kartan lukijaksi tonne viton kyytiin ja tähän voisi huutaa: VIRHE :D
Tultiin varmaan tallinnasta joku 70km ja viton nokka kääntyi eräästä risteyksestä vasemmalle, ihmettelin letkan viimeisenä että mihin hel*****in se oikein ajattaa :eek: Noh, sinne sitten ajettiin johonkin pienen pieneen kylään jossa ei varmaan 200 ihmistä enempää asu ja tie loppui käytännössä tohon kylään.
Heitettiin sitten ympäri tossa telakan pihassa ja takaisin lähtöpisteeseen isolle tielle n.70km enemmän tripissä.
EDIT TÄHÄN: Tuon kyläpahasen nimi on LOKSA ja suu siellä vissiin vähän enemmän kuin 200 ihmistä, wikipedian mukaan 3405 :D
Telakka on loksan laivatehdas ja on kyllä lähes ainoa kylän työllistäjä... En kyllä tiedä missä tuossa kylässä sitten keskusta on, koska pieneltä tuntui kylä.
Kuva
Kuva
Lenkkihän oli sinällänsä kyllä hauska, sillä oli hauska huomata että tuollaisessa pikkukylässä ei normisti ilmeisesti tapahdu yhtään mitään. Sillä kun ajettiin pois sieltä, oli varmasti lähes kaikki tuon kylän asukkaat vilkuttamassa tien pielessä :D
Tuli vähän sellainen julkkis fiilis :D

Eteenpäin sanoi se mummokin lumessa, vanhan sanonnan mukaan...
Viimeinen huolto-asema ennen tota Rutjan lentokenttää
Kuva
Saman huoltsikan pihasta kylämaisemaa
Kuva
Tästä piti olla järjestajien mukaan n.10-15km enää matkaa tonne lentokentälle, mutta ainakin allekirjoittaneen tripissä oli kentälle päästyämme 25,4km... Taitaa olla noi Eestiläisten kilsat samoja kuin lapin miehillä :lol:
Päästiin sitten lopulta perille ja kentällä ei ollut vasta kuin järjestävä sakki, sekä muutamia noita viron omia "stuntti"miehiä.
Pitivät varmaan meitä aika hulluina, kun ekana kentälle tulleista joku vaan kysyi: Saako kentälle mennä ajamaan?
Ja kun siihen sanottiin, että antaa mennä vaan, oli siellä kentällä vissiin kaikki meidän ukot ja voi sitä savun määrää :D
Kuva
Kuva
Kuva
J-beam kävi vetämässä muutaman kovavauhtisen powerin ja tämä ei tullut yllärinä:
Kuva
Varmaan kymmeneskerta kun noi ukon ilmanohjaimet lähti irti :firing:
Ape on tottunut siihen, että jos sitä kumia poltetaan, poltetaan se sitten loppuun asti. Vieläkö joku laittaa paremmaksi?
Kuva
Kuva
Kuva
Meidän mielestä paikallisista stunttikuskeista paras innostui apen esimerkistä
Kuva
Kun saatiin pahimmat kuminpoltto innot hoidettua, aloitettiin tuon leirin kasailu...
Suomi Finland PERKELE
Kuva
Kuva

Yö meni siinä sitten paikallisiin tutustuessa ja seuraavana päivänä olikin sitten itse SMASHIN aika. Päivän mittaan sitä jengiä valui ihan kiitettävästi paikalle, taisi kaikkiaan olla n.700 kävijää...
mm.Appen tuli koto suomesta tonne mestoille ja liittyi tohon meidän leiriin :wavey:
Tapahtuman avaus tapahtui pienellä yhteisburniksella ja road trippiä siellä edusti toi Gert
Kuva
Yllättäen Ape kävi show-miehenä heittämässä omat kuminpoltot vasta kun muut lopetti :D Tästä nyt en enää kuvaa laita, eiköhän tossa ole tota kuminpolttoa ihan riittävästi...

jätkub...
Viimeksi muokannut serious-sam, Ti Elo 10, 2010 1:27 pm. Yhteensä muokattu 4 kertaa.

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

Viesti Kirjoittaja serious-sam » To Heinä 22, 2010 2:11 pm

Ja jälle läheb...

Tuo Rutjan lentokenttä on tosiaan jostain venäjän vallan ajoilta ja kun Eestillä ei ilmavoimia ole, on se käytännössä hylätty ja vailla käyttöä :eek: Nuo Paganadin jätkät kun sitten ovat kaikki jollain tavoin puolustusvoimien kanssa tekemisissä, niin saavat ihan ilmaiseksi tuota kenttää käyttöönsä... Kentän kunto on hiukan vaihteleva, pintana on niin betonia kuin asfalttia(mikä on tosin kohtuu karkeata), mutta tollaseen perus pommittamiseen se kelpaa kyllä aivan mainiosti :firing:
Voi kun meillä olis suomessakin tälläisiä mahdollisuuksia :)

Tapahtumassa oli sitten tarjolla
-Avoimet Stunt-mestaruus kisat
-Kiihdyttämistä kilpaa ja huvikseen
-Road show fighter näyttely
-Motomiss valinta

Tuo viron stuntin taso on vielä rehellisesti aika lapsen kengissä ja valtaosa suomen maan ihan perus katu jampoista vetää yhtä hyvin ellei paremmin kuin heidän parhaat. Näin ollen tuo stunttikisa ei ollut niin kauhean innostava ja kolme parasta tulikin sitten muualta kuin virosta. Eipä siinä jostainhan tääkin touhu pitää lähteä ja propsit paikallisille siitä että osallistuivat mukaan. :wavey:
Pari kuvaa yhdestä parhaista
Kuva
Kuva
Kuva

Itse olin osallistumassa tuohon heidän kiihdytyskilpailuun, mutta kun menin katsastamaan pyörää sanottiinkin mulle että ei käy, kun pyörä on jatkettu. Heillä kun ei street-luokassa saa kuulemma jatkoja olla :-? Tiedä sitten onko noin, vai halusivatko ettei "ulkomaalaiset" osallistu... Noh, niin tai näin, säännöt on sääntöjä :)
Kawa mies halusi sitten ajella testilähtöä piiiitkää hondaa vastaan...
Burnikset hoidettiin ainakin kunnon meiningillä \,,/
Kuva
Johtuen ehkäpä honda miehen kokemattomuudesta tai voihan se olla kawa miehen hyvyyttäkin, oli melkein joka kerta kawa tässä kohdin edellä
Kuva
100metriä lisää matkaa ja tilanne olikin kääntynyt toisinpäin, sanottakoon rehellisyyden nimissä että taitaa olla mopoissa vähän eroa tossa voiman paskassakin :firing:
Sillä välin kun muut keskittyi tuohon tapahtumaan, oli ducati mies keksinyt oman suunnitelman päivälle...
Apua, tölkissä on reikä ja hyvää kamaa ei hukkaan lasketa
Kuva
Muutama lisää ja tässähän sitä on hyvä fiilistellä päivää
Kuva
Välillä tyhjennys
Kuva
Hetki elbaamista
Kuva
Uudestaan taas vähän kuppia ja uudestaan taas elbaamista :D
Kuva

Tuosta fighter näyttelystä tosiaan matkasi sijat 1 ja 3 suomeen, Appenin korjatessa voiton tolla B1:en vanhalla bladella ja kolmospytyn otti sitten J-beam busallaan...
Täytyyhän sitä palkintoa sitten hiukan juhlistaa
Kuva
Samasta pullosta tarjottiin myös tolle Appenille ja tais vähän olla tiukkaa kamaa, vai mitä appen? :P :D
Suomi mopojen väliin kiilasi tämä kohtuullisen härön näköinen suurimmaksi osaksi bulun osilla rakennettu laite
Kuva

Jaa, oliko tuolla sitten jotain muuta nähtävää kuin mopoja?
Päätelkää itse näistä:
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
:blah:

Kävihän noista tytöistä jotkut sitten poseeraamassa mopojenkin luona...
Lyhyt mopo= pari tyttöä
Kuva
Pitkä mopo=paljon tyttöjä
Kuva
Pitkä mopo & Ruma mies= taas vaan 2 tyttöä :D
Kuva

Ilta alkoi kääntymään yöksi ja lavalle sitten hyppäsi paikallinen bändi nimeltään winny puuh. Mielenkiintoinen bändi ja sanoma ei ehkä ihan meille auennut, kun laulu kielenä oli toi viro.
Kuva
Noh, kyllä meistäkin jotkut diggaili ainakin meininkiä
Kuva
Onkohan tässä haluttu kuvata hobitin upeaa selkää vai vieressä seisovaa tyttölasta :P
Kuva
Keikan jälkeen oli sitten aika noiden Virolaisten kovan jutun, eli yöllisen kuminpolton ja paukuttelun... Tää paukuttelu tuntuu olevan tuolla kyllä todella kova juttu, en ole nimittäin ikänä kuullut vastaavaa paukuttelun määrää :firing: Jollekkin noista järjestäjistä oli soitettu 20km päästä ja kysytty että mitä ihmettä siellä rutjalla oikein tapahtuu :eek: :lol:
Erään kawan putkisto oli vissiin aika lämmin ton paukuttelun jäljiltä
Kuva
Ei tainnut tähänkään putkeen yöllä paljon villaa jäädä
Kuva

Mitäpä tosta tapahtumasta sitten jäi fiiliksiä? Ekan kerran mukana ja on tota pakko vähän kehua! Helvetin hyvä meininki, olut ja ruoka oli paikalla halpaa ja sitä oli riittävästi. Meidät otettiin upeasti vastaan ja välillä vähän tuntui että saatiin oikein sellaista VIP-kohtelua, ei hei huono juttu olenkaan :) Ainoa miinus tuolla on peseytymis mahdollisuuden puute tai pesulle kyllä pääsee, mutta joutuu ajamaan sellaisen 5km suuntaansa, että pääsee mereen uimaan...
Kun tämä tapahtuma seuraavan kerran järjestetään, mä olen ainakin paikalla! :firing:
Mitäs siinä sitten, sunnuntaina kamoja kasaamaan ja täytyihän se sitten vielä fiilistellä muutama kunnon powerslidekin :firing:
Piku hiljaa sieltä viimeisetkin sai olot kuntoon ja oltiin valmiit jatkamaan matkaa kohti Tartua...
KIITOS MK PAGANAD&SMASH ENSI VUONNA NÄHDÄÄN :firing:
Kuva

Jätkub õhtul... :wavey:
Viimeksi muokannut serious-sam, Ma Heinä 26, 2010 1:08 am. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Avatar
Hermanni
Viestit: 1272
Liittynyt: Ma Tammi 23, 2006 1:00 am

Viesti Kirjoittaja Hermanni » To Heinä 22, 2010 3:33 pm

Kuva

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

Viesti Kirjoittaja serious-sam » To Heinä 22, 2010 5:31 pm

Pühapäev reisi: Rutja to Tartu

Lykkää vähän kirjoitus inspiraatiota, niin paiskataas vielä pikkuisen lisää :blah:

Sunnuntaina lähdettiin tosiaan siirtymään tuolta Rutjalta kohti Tartua ja kartan mukaan tossa oli edessä sellainen n.160km siirtymä. Mukavastihan se siitä lähti, ensin muutama kilsa vähän taas heikompi kuntoista hiekkatietä..
Otettiin sitten siihen uimarannalle mereen uimaan, että saadaan mieli virkeäksi :)
Kuva
Hei, onko vähän komeen näköstä ukkoa... :wink2:
Kuva
Johan kirkastui mieli! Ja heti kun aukesi taas vähän parempi kuntoista pätkää, niin alkoi taas se kuuluisa kumi sauhuamaan ja hytitkin killumaan taivasta kohden...
Tässä sattui heti alkumatkasta "hassu"juttu... Ajelin siellä viimeisenä ja heti kun se parempi pätkä aukesi, ihmettelin että mitäs helvettiä täällä lentelee tienviereen kalsareita :lol:
Hetken jo kelasin, että metsä täynnä innoissaan suorituksia ihailevia tyttölapsia nakkelee pikkareita kuin keski-ikäiset naiset frederikin konsertissa...
Selitys oli ehkä sitten hiukan kumminkin realistisempi, hobitti oli tyrkännyt kalsarit kuivumaan motonsa sarvien päälle ja kun sitten kytki sen keulan yläasentoon, lähti kalsarit lentoon kuin hauki rannasta :lol:
Halvalasta-Rakvereen olikin sitten tarjolla vähän tota tietyötä ja meikäläinen ajeli taas tossa kromikuulassa+aurinkolaseissa, niin olihan tota pölynpaskaa sitten varmaan joka sa****an reiässä...
Kuva
Pysähdyttiin sitten rakvereen syömään paikalliseen ostariin
Kuva
Oli tyylikkäästi järjestetty prätkille oikein kunnon parkki siinä edessä
Kuva
Paikallisen pizzeria henkilökunta olikin sitten vähän hukassa! Täältä vois taas sanoa sen EI MIHINKÄÄN!
Kuva
Jotkut nälkäiset sai sentään ruokaa
Kuva
Eräs nälkäinen "julmuus" Tilasi pitsansa muistaakseni tonnikalalla, pepperoni, ananas ja olisko ollut jauheliha tms... Kun se pizza viimein tuli, sanoi tarjoilija vaan että ei ole tonnikala ja lykkäs pitsan nenän eteen...
Niin siinä pitsassa oli sitten juusto ja ananas, EI mitään muuta :lol:
Alkoi herra julmuuskin vähän lämpenemään :D

Tästä eteenpäin vähän pelkäsin, että näinköhän nuo tietyöt jatkuvat edessä päin ja vaihtelin vähän parempaa ajokampetta päälle. Noin 10km eteenpäin ja niinhän se ennustus toteutui, jumalauta mitä hiekka/savi paskaa 25km matka!
Hiukan meinasi se kuuluisa kyrpä kasvaa tohon otsalle :mad:
Tässä toi tie on vielä ihan ok
Kuva
Loppuihan se tietyö sitten aikanaan, mutta mopot oli aika paskassa ja renkaat ei kestänyt yhtään tuollaista tien kuntoa
Kuva
Sitä tunnelmaa tuon tietyön aikana kuvaa kyllä tää paita aika hyvin
Kuva
Tulihan sieltä sitten sellaista ihan kelvollista tietäkin tarjolle ja pitihän se hyväkseen käyttää :firing:
Seuraavien kuvien tapahtumat ovat fiktiivisiä ja jos näin ei jostain syystä olekaan, ovat kaikki tapahtumat tapahtuneet suljetulla alueella :)
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Matka jatkui kohti Tartua ja yllättäen uusi pysähdys tietyömaan kohdalle... Pikkurosvo ihmetteli että mikä helvetti sattuu jalkaan?
Aika uskomattomalta tuntuu, mutta nyt jos vähän laitetaan värikynää niin varpusen kokoinen paarma puri sitä jalasta...
Noh ehkä tossa tuli aika paljon värikynää, mutta lujaa se puri
Kuva
Vastaavan kokoinen kaveri oli kohdannut vahvempansa hobitin kypärään törmätessä
Kuva
Kun sitten päästiin laskemaan tollasta kunnollista tietä pitkin, lähti toi no fuel vetämään aika reipasta kyytiä :firing:
Siinä sitten omassa päässä varmaan kahden sekunnin mietintä ja perkele, en mä tänne köröttelemään jää...
Huippunopeusmuistiin oli jäänyt parhaimmillaan lukema 267km/h, joten kyllä siinä ainakin matka vähän taittui. Pysähdyttiin sitten hetkeksi pysäkille ja siinä toi no fuel huomasi että yllättäen mun repusta oli pikkutaskut unohtunut varmistaa ja tietysti ne oli auennut tossa kyydissä. Noh, eipä niissä ollut kuin työpuhelin, bluetooth kuulokkeet latureineen ja astmakiekko. Onneksi noista oli sitten lentänyt mäkeen vain toi astmakiekko ja kuulokkeet latureineen. Satkun tappio tosta siirtymästä oli pikkuhinta :firing:
Toveri j-beamin suzukin huohotin ei oikein digannut tosta täyskaasu vetämisestä.
Kuva

Sitten kun saavuttiin tonne Tartuun, yllättäen eka pysäkki olikin mäkki :lol:
Lähdettiin sitten ton toopen kanssa kyselemään hotelleista hintoja ja kun tuo hotelli tartu oli tuossa ihan vieressä, niin mentiin sitten siihen
Kuva
Yö aamiaisineen oli tuolla n.25e/henkilö ja illalla baarissa paikalliset hiukan hämmästelivät hotelli valintaa, kun tuo on kuulemma aika kallis hotelli :eek:
Jaa, eikös hotellin piha ole ihan hyvä paikka alkaa rengashommiin?
Huomatkaa varman päälle pelaaminen ja ensiapu henkilökunta on heti vieressä valmiudessa :D
Kuva
Jees... Suihku, vaatteiden vaihto ja etsimään kaupungilta Terassia missä pääsee näkemään futis finaalin.
Päädyttiin paikkaan nimeltä ZUMZUM ja sinne siis katselemaan peliä, saattoi siinä muutama olutkin alas huuhtoutua.
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Eka kontakti politsein kanssakin vasta täällä ja sekin vaan ihan ohi ajossa terassista :D
Kuva
Jostain syystä iso osa paikallisista tuntui olevan Hollannin kannattajia ja me kun vähän sitten halailtiin Espanjan voitolle, saatiin taas aikamoinen metakka aikaiseksi :D
Siitä sitten terassilta porukka taas vähän jakautui ja jokainen sitten tuli tonne hotellille omia aikojaan...
Me sitten käytiin tossa hotelin vieressä olevalla huoltiksella ostamassa jotain iltapalaa ja sieltähän tarttui:
Meidän äiti tekee teidän äitien ruuat :D
Kuva

jätkamine tuleneb... :wavey:
Viimeksi muokannut serious-sam, Pe Heinä 23, 2010 9:36 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.

Avatar
Stuur
Viestit: 180
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 12:00 am

Viesti Kirjoittaja Stuur » To Heinä 22, 2010 6:29 pm

Helvetin upee reissu näytti olevan! :firing:

Avatar
Appen
Viestit: 236
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 12:00 am
Paikkakunta: Honta

Viesti Kirjoittaja Appen » To Heinä 22, 2010 9:59 pm

serious-sam kirjoitti:Tuosta fighter näyttelystä tosiaan matkasi sijat 1 ja 3 suomeen, Appenin korjatessa voiton tolla B1:en vanhalla bladella ja kolmospytyn otti sitten J-beam busallaan...
Täytyyhän sitä palkintoa sitten hiukan juhlistaa
Kuva
Samasta pullosta tarjottiin myös tolle Appenille ja tais vähän olla tiukkaa kamaa, vai mitä appen? :P :D
Äläs ny Sami, hyvää se oli :drin: Poijjaat vaa unohti sen vissypullon autolle... "Missä vissy?, Jäi autolle, mitäs tän kans on sit tarjolla, ota lonkeroa" :lol:
Pitihä se pienenki miehen ottaa reipas huikka ku kerran käskettiin.

Avatar
Laiskiainen
Viestit: 909
Liittynyt: Ti Kesä 10, 2008 12:00 am
Paikkakunta: Maailman rouhein Honda

Viesti Kirjoittaja Laiskiainen » Pe Heinä 23, 2010 9:21 am

No nyt meni kaista rikki photobucketista :(
Kanada

Avatar
serious-sam
Viestit: 3176
Liittynyt: Ti Touko 23, 2006 12:00 am
Paikkakunta: Vanhoja, kuten kuskikin

Viesti Kirjoittaja serious-sam » Pe Heinä 23, 2010 1:28 pm

Laiskiainen kirjoitti:No nyt meni kaista rikki photobucketista :(
Päivitetty toi oma tili pro:ksi, joten nyt pitäis taas näkyä :)
Perkele, tilttas tänä aamuna toi kone missä on loput kuvat, joten toivotaan että saan sen viikonlopuksi kuntoon, niin saadaan tarina päätökseen :wavey:

Kuvista on kyllä backup, mutta kun diggaan tolla koneella tehdä noita hommia...

Avatar
Laiskiainen
Viestit: 909
Liittynyt: Ti Kesä 10, 2008 12:00 am
Paikkakunta: Maailman rouhein Honda

Viesti Kirjoittaja Laiskiainen » Pe Heinä 23, 2010 1:37 pm

serious-sam kirjoitti:
Laiskiainen kirjoitti:No nyt meni kaista rikki photobucketista :(
Päivitetty toi oma tili pro:ksi, joten nyt pitäis taas näkyä :)
Perkele, tilttas tänä aamuna toi kone missä on loput kuvat, joten toivotaan että saan sen viikonlopuksi kuntoon, niin saadaan tarina päätökseen :wavey:

Kuvista on kyllä backup, mutta kun diggaan tolla koneella tehdä noita hommia...
Kiitos!

Aika ässä jätkä ja ihan hauskaa luettavaa/katottavaa nää jutut!
Kanada

Vastaa Viestiin